$Aluminum Electrolytic Capacitors.jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Tolerance | ±20 % |
| Diameter | 6.3 mm |
| Life (Hours) | 1000 Hours |
| Voltage Rating | 35 V |
| Height - Seated (Max) | 11.5 mm |
| Lead Pitch | 2.5 mm |
| Capacitance | 100 µF |
| Impedance | 4 Ω |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.59 Ω |
| Ripple Current @ High Frequency | 540 mA @ 100 kHz |
Stock: 87
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09850
Ext.Price$0.09850
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09850 | $0.09850 |
| 10 | $0.04925 | $0.49250 |
| 50 | $0.04404 | $2.20200 |
| 100 | $0.03938 | $3.93800 |
| 500 | $0.03452 | $17.26000 |
| 1000 | $0.03026 | $30.26000 |
| 3000 | $0.02876 | $86.28000 |
| 5000 | $0.02734 | $136.70000 |
| 10000 | $0.02577 | $257.70000 |
